Oto Koltuğu Bebeğinizin Hayatı İçin Çok Önemli

Oto Koltuğu Bebeğinizin Hayatı İçin Çok Önemli

Yapılan araştırmalarda, çocuk otomobil koltuğu kullanılması zorunlu olan ülkelerde yaşanan trafik kazalarında çocuk ölümleri yüzde 3 iken, zorunlu olmayan ülkelerde yüzde 46 oranındadır.

1 Haziran 2010’da yürürlüğe giren Trafik Yönetmeliği ile Türkiye’de oto koltuğu kullanımı zorunlu hâle getirildi. Yönetmeliğe göre, emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda, boyu 1.35 metreden kısa ve ağırlığı 36 kilogramın altındaki çocuklar için oto koltuğu bulundurulması da zorunlu kılındı.

Araçla yapılan yolculuk sırasında, hız ne kadar düşük olursa olsun, çarpma meydana geldiğinde, güvenlik önlemi yoksa, yolcunun fırlayıp aracın iç yüzeylerine şiddetle çarpması maalesef engellenemez. Çocuk oto koltuğu kullanılmasıyla ise çocuk çarpma şiddetinden korunur ve yaralanma ihtimali neredeyse sıfıra iner.

Yeni doğan bebek ve 135 cm boy 36 kilo arasındaki tüm çocuklar, seyahatleri sırasında çocuk oto koltuğunda seyahat etmek zorundadırlar. Oto koltuk alırken en önemli olan noktala boy ve kilodur.

Yeni doğan bebekler için, 10 kilo olmak üzere ve 9. aylarına ulaşana kadar ana kucağı modeli tipi denen (infant) çocuk koltuklarından kullanmak gerekir. Bebekler boyunlarını ve başlarını tutamadıkları için tasarlanmıştır. Omurgayı destekleyerek, arka cama bakacak şekilde aracın arka koltuğuna monte edilirler. Ön koltukta hava yastığının varlığı bir tehdit olduğu için, aracın önünde bulunan koltuklarda kullanmamak gerekir.

9 ay ile 48 ay arasındaki 9-18 kilo çocuklar için, arka koltukta öne bakacak şekilde monte edilen hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmak gerekir.

3-5 yaş arası ve 15-25 kilo ağırlığında olan çocuklar için ise yine oto güvenlik koltuğu kullanmalıdır.

Güvenli bir yolculuk ve en değerlinizin can güvenliği için, oto çocuk koltuğunuzu dikkatle ve kurallara uygun olarak seçin. Koltuğun doğru şekilde monte edilmesi de önem arz eden bir diğer konu.

Sevgiyle Kalın…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.